Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s ich využitím. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača.

Poľovnícke združenie Novoť

Oficiálna stránka združenia

Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

publikované 2011-06-01 16:29:17

Pár slov predsedu Poľovníckeho združenia Novoť na aktuálnu tému ochrany prírody . Mesiac poľovníctva a ochrany prírody – aj také označenie má jún.

Jeho základnou úlohou je vytvárať kladný vzťah k prírode nielen u dospelých, ale aj u mládeže. Má nezastupiteľné miesto pri ochrane životného prostredia. Pripomeňme si, že práve teraz je obdobie, keď prichádza na svet nové potomstvo väčšiny z druhov u nás žijúcich zvierat a preto sú oveľa citlivejšie na prítomnosť človeka. Slnko a pekné počasie láka ľudí do prírody, škoda len, že sa v nej všetci nesprávajú šetrne a ohľaduplne.

Bolo by dobré zamyslieť sa nad tým, že aj človek je jej súčasťou a uvedomiť si, k čomu to zaväzuje. Predovšetkým v tomto období by sme sa mali snažiť, aby zver mala pokoj pri hniezdení, rodení. Nemali by sme ju rušiť hlučným správaním sa. Neznečisťovať prostredie odpadkami. Príroda sa dokáže odvďačiť tým, že nám poskytne oázu pokoja, ktorú v tomto pretechnizovanom svete všetci potrebujeme a aj vyhľadávame. Módna vlna mototuristiky už zasiahla nielen Slovensko ale aj našu obec a chotáre.

Vyznavači adrenalínových športov, v tomto prípade preháňania sa na motocykloch alebo štvorkolkách a cez zimu skútroch majú u nás optimálne podmienky. Nejazdia iba po lesných cestách a turistických chodníkoch, ale krížom-krážom po lúkách a pasienkoch. Vlastníci lesa a užívatelia poľovného revíru sa sťažujú, motorkárov pri stretnutí napomínajú ale žiaľ nič nepomáha.

Smiešne je to preto, lebo kdekoľvek inde vo svete, napr. v Rakúsku, Nemecku alebo vo Švajčiarsku je nepredstaviteľné, aby sa niekto vrútil na súkromný pozemok, lúku alebo les, a robil tam neporiadok. Majiteľ by ihneď rázne zakročil a nezvaných návštevníkov zo svojho pozemku vykázal. Keby bolo treba, aj so zbraňou v ruke! Uvedených motorkárov zrejme nezaujíma že poškodzujú prírodu, plašia zver a ničia majetok vlastníkov. Podporte našu snahu, aby sme pre budúce generácie zachovali naše poľovné revíry a prírodu aspoň v takom stave, v akej sú v súčasnosti.

 

za Poľovnícke združenie Novoť

predseda Jozef Šimjak

Vyberáme pre vás

Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

publikované 2011-06-01 16:29:17

Pár slov predsedu Poľovníckeho združenia Novoť na aktuálnu tému ochrany prírody . Mesiac poľovníctva a ochrany prírody – aj také označenie má jún. Jeho základnou úlohou je vytvárať kladný vzťah k prírode nielen u dospelých, ale aj u mládeže. Má nezastupiteľné miesto pri ochrane ...

celý článok
Ocenenie a diplomy

Ocenenie a diplomy

publikované 2022-12-27 19:05:49

Slovenský poľ.zväz – okresná organizácia Námestovo pri príležitosti „Dňa sv.Huberta „ udelila nášmu PZ Diplomy Ocenenie a diplomy

celý článok
Jeleň - parochniar

Jeleň - parochniar

publikované 2022-12-27 18:39:23

Dňa 29.10.2011 ulovil poľ.hospodár raritného jeleňa-parochniara. Jeho vek sa odhaduje na 7 rokov. Tento jeleň nemal vôbec varlatá, a preto ani parožie nezhadzoval. Je to zaujímavá trofej, nakoľko ani starí poľovníci si nepamätajú, žeby takéto parožie niekedy videli.

celý článok