Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s ich využitím. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača.

Poľovnícke združenie Novoť

Oficiálna stránka združenia

Poľovník vo februári

Poľovník vo februári

publikované 2008-02-01 16:31:42

 Aj v mesiaci február pokračujeme s prikrmovaním zveri. Platí zásada, podľa ktorej je vhodnejšie podávať zveri krmivo častejšie a v menších dávkach. Vo februári býva často nevľúdne počasie a preto zver veľmi potrebuje našu všestrannú pozornosť. mali by sme sa postarať o to, aby zver mala v revíri pokoj. Do kŕmidiel pre raticovú zver naďalej dávame siláž, senáž, seno a pridávame jadrové krmivo. Často v revíri sa stretávame aj s neželanými návštevníkmi, najmä na snežných skútroch, ktorí nedbajú na žiadne zákazy a plašia zver. 

Zver i tak oslabená chladom prebieha z jednej časti revíru do druhej, vysiluje sa a ľahšie podľahne chorobe a predátorom. Koncom januára a začiatkom februára sa začína ruja líšok. Najskôr do nej vstupujú staré a až v druhej polovici februára mladé líšky. V minulosti úlovok líšky bol veľmi vzácny, najmä kvôli kožušine.

V minulosti naši predkovia lovili líšky predovšetkým v mesiacoch končiacich sa na písmeno „ r „. Dôvodom bola skutočnosť, že práve v týchto mesiacoch mala líška z hľadiska spracovania dobre vyzretú kožušinu a preto aj vysokú výkupnú cenu.

Dnes je koža z líšky skoro bezcenným artiklom. Poľovačka na líšky je veľmi zaujímavá. Na vábenie sa používajú vábničky ako sú napr. zajačie vrešťadlo, myškovačka. Líšky reagujú aj na hlasy niektorých druhov vtákov, či plač srnčaťa. Okrem líšky je možné vo februári loviť aj tieto druhy zveri: psík medvedíkovitý, medvedík čistotný, tchor tmavý, kuna lesná, kuna skalná, havran, sojka, vrana čierna a straku.

Vyberáme pre vás

POZVÁNKA: POĽOVNÍCKY PLES 2013

POZVÁNKA: POĽOVNÍCKY PLES 2013

publikované 2022-12-27 18:52:50

Poľovnícke združenie Novoť Vás týmto pozýva na POĽOVNÍCKY PLES. ktorý sa uskutoční dňa 2. februára 2013 v kultúrnom dome Novoť. Začiatok o 18.00 hod.   Vstupenky: Albín Michlík tel. 0948 050 645

celý článok
Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

publikované 2011-06-01 16:29:17

Pár slov predsedu Poľovníckeho združenia Novoť na aktuálnu tému ochrany prírody . Mesiac poľovníctva a ochrany prírody – aj také označenie má jún. Jeho základnou úlohou je vytvárať kladný vzťah k prírode nielen u dospelých, ale aj u mládeže. Má nezastupiteľné miesto pri ochrane ...

celý článok
50. výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi

50. výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi

publikované 2022-12-27 18:57:52

50.výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi. Na sviatok Nanebozvatia Panny Márie sme boli pozvaní aj my poľovníci zo zástavou do Ludmierza v Poľsku. Bola to zároveň aj oslava 50. výročia korunovácie Panny Márie patrónky všetkých Goralov Poľska a Oravy. Pri tejto prekrásnej slávnosti oslavoval ...

celý článok