Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s ich využitím. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača.

Poľovnícke združenie Novoť

Oficiálna stránka združenia

Výskyt vydry riečnej

Výskyt vydry riečnej

publikované 2009-02-01 16:36:59

Na prechádzke prírodou cez veľkonočnú nedeľu sme mali poobede možnosť vidieť vydru riečnu. 

Z našich cicavcov je najdokonalejšie prispôsobená na život vo vode. Dospelá vydra váži asi 5 kg, dĺžka tela 57 až 80 cm, dĺžka chvosta 27-50 cm. Medzi prstami nôh má plávacie blany a celé telo je pokryté veľmi hustou a jemnou srsťou. Celkové sfarbenie je hnedé, na spodnej časti krku belavé. Vydra vydáva rozličné zvuky od pískania až po mravčanie. Dožíva sa 15-20 rokov. Je aktívna najmä za súmraku a v noci, iba v zime alebo za mimoriadnych okolností aj cez deň.

Žije samotárským životom, okrem rozmožovania a výchovy mláďat. Pári sa od februára až do leta. Gravidita trvá 2 mesiace. Má 2-4 mláďatá, ktoré sa po 6-7 mesiacoch osamostatňujú. Brloh s bočným vetracím otvorom si vyhrabáva do brehov, vchod je pod vodou.

Živí sa prevažne rybami, rakmi a inými bezstavovcami. Jej životným prostredím sú brehy tečúcich a stojatých vôd bez ohľadu na nadmorskú výšku. Za potravou migruje až do vzdialenosti 50 km.

Vyberáme pre vás

50. výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi

50. výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi

publikované 2022-12-27 18:57:52

50.výročie korunovácie Panny Márie v Ludzmierzi. Na sviatok Nanebozvatia Panny Márie sme boli pozvaní aj my poľovníci zo zástavou do Ludmierza v Poľsku. Bola to zároveň aj oslava 50. výročia korunovácie Panny Márie patrónky všetkých Goralov Poľska a Oravy. Pri tejto prekrásnej slávnosti oslavoval ...

celý článok